Francuzi z wizytą w Lokalnym Centrum Wolontariatu

W dniach od 23 do 28 czerwca 2010 roku będzie gościła w regionie śremskim delegacja z Kantonu Guichen (Bretania, Francja). Grupa francuzów przyjedzie na zaproszenie Stowarzyszenia Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości. Tematem przewodnim wizyty będzie wolontariat i pomoc społeczna. W programie wizyty jeden dzień tj. 24.06.2010r w całości zaplanowany został na sprawy wolontariatu. W tym dniu to właśnie Kluby Wolontariatu działające w szkołach jak i Lokalnym Centrum Wolontariatu przy Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem zaprezentują dotychczasową pracę wolontariuszy na rzecz mieszkańców i instytucji / firm z regionu. Liczymy na ożywioną dyskusję w zakresie doświadczeń strony francuskiej w tym temacie oraz ewentualnego zorganizowania w kolejnych latach wspólnych warsztatów z wolontariuszami z Bretanii. Drugi dzień roboczy to wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania w Polsce i w naszym regionie systemu opieki społecznej. Francuzi będą uczestniczyli w warsztatach organizowanych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi, zapoznają się z działaniami podejmowanymi na rzecz dzieci  i seniorów w ramach roku „Walki z ubóstwem” oraz zadaniami w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu – aktywizacji seniorów, niepełnosprawnych oraz osób długotrwale bezrobotnych. Pozostałe dwa dni wizyty goście spędzą na poznawaniu okolicy, wspólnych, rodzinnych rozmowach, imprezach regionalnych.