Bezdomność

Logo Fundacja Na rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem

Działania związane z prowadzeniem bezdomności w Nochowie i Śremie
WSPÓŁFNANSOWANE PRZEZ GMINĘ ŚREM

Sprawozdanie merytoryczne z prowadzenia Schroniska w Śremie i Hostelu w Nochowie w roku 2012

Sprawozdanie merytoryczne z prowadzenia Schroniska w Śremie i Hostelu w Nochowie w roku 2011

Sprawozdanie merytoryczne z prowadzenia Schroniska w Śremie i Hostelu w Nochowie w roku 2010

Sprawozdanie merytoryczne z prowadzenia Schroniska w Śremie i Hostelu w Nochowie w roku 2009

• 2012-01-09 w ramach przetargu wybrano firmę, która podejmie się 3 kondygnacyjnego budynku, przenzaczonego na schronisko dla koniet.
  • 2012-12-13 Ogłoszono przetarg na budowę nowego schroniska dla kobiet przy ulicy Dutkiewicza

Obecnie Fundacja jest w trakcie przygotowywania przetargu na budowę nowego schroniska.

Nowy budynek powstanie w miejscu poprzedniego tj ul. Dutkiewicza 8a

————————–

W 2006 roku ze schronienia w obu obiektach administrowanych przez Fundację skorzystały 53 osoby bezdomne w tym 7 kobiet i 8 dzieci.
Z czego:

1. usamodzielniło się, bądź wróciło do rodziny – 12 os.
  2. opuściło schronisko bez podania przyczyny – 7 os.
  3. wydalonych za złamanie regulaminu – 6 os.
  4. powróciło z ponownie wydanym skierowaniem – 1 os.
  5. zmarło – 1 os.

Obecnie w schronisku dla kobiet przy ul. Dutkiewicza w Śremie przebywają 2 kobiety i 1 dziecko w wieku 11 lat.

Natomiast w Hostelu Socjalnym w Nochowie przebywa 27 osób, w tym jedna kobieta i 2 dzieci, którzy mieszkają w oddzielnym mieszkaniu z osobnym wejściem, 20 mężczyzn w części schroniskowej i 4 mężczyzn korzystających z noclegowni. Łącznie z czasowego pobytu w obu domach korzysta 27 osób dorosłych + 3 dzieci, natomiast w noclegowni nocują średnio, co noc 4 osoby.

Wszystkie osoby z gminy Śrem posiadają aktualne skierowania, a osoby niepracujące są zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, ponadto w Hostelu i w Schronisku dla kobiet łącznie z poza gminy przebywają 4 osoby. Koszty pobytu tych osób opłacane są przez gminy właściwe do miejsca zameldowania, bądź przez nich samych.

Źródła dochodu osób przebywających w schroniskach:

1. zatrudnienie na umowę o pracę – 6 os.
  2. praca dorywcza – 9 os.
  3. zasiłek stały wyrównawczy – 3 os.
  4. renta chorobowa – 2 os.
  5. renta + zas. rodzinny – 1 os. dorosła + 1 dziecko
  6. zas. rodzinny – 1 os. dorosłe + 2 dzieci
  7. renta + zasiłek stały – 2 os.
  8. bez dochodu – 3 os.

—————————————————————————————————————————————————

W 2005 roku ze schronienia, w obu obiektach administrowanych przez Fundację, korzystało 65 osób bezdomnych w tym 5 kobiet i 6-ro dzieci.
Z czego:

1. usamodzielniło się, bądź wróciło do rodziny – 5 os.
  2. opuściło schronisko bez podania przyczyny – 14 os.
  3. wydalonych za złamanie regulaminu – 18 os.
  4. powróciło z ponownie wydanym skierowaniem – 17 os.
  5. powtórnie wydalonych – 4 os.
  6. zmarło – 2 os.

Obecnie w schronisku dla kobiet, przy ul. Dutkiewicza w Śremie, przebywają 3 kobiety i 2-je dzieci w wieku 2 i 10 lat.

Natomiast w Hostelu Socjalnym w Nochowie przebywa 40 osób, w tym jedna kobieta i 2-je dzieci, którzy mieszkają w oddzielnym mieszkaniu z osobnym wejściem, 31 mężczyzn w części schroniskowej i 6 mężczyzn korzystających z noclegowni. Łącznie z czasowego pobytu w obu domach korzysta 35 osób dorosłych + 4 dzieci, natomiast w noclegowni nocują średnio, co noc 6 osób.
Wszystkie osoby z gminy Śrem posiadają aktualne skierowania, a osoby niepracujące są zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, ponadto w Hostelu i w Schronisku dla kobiet łącznie z poza gminy przebywa 7 osób. Koszty pobytu tych osób opłacane są przez gminy właściwe do miejsca zameldowania, bądź przez nich samych.

Źródła dochodu osób przebywających w schroniskach:

1. zatrudnienie na umowę o pracę – 5 os.
  2. praca dorywcza – 13 os.
  3. zasiłek stały wyrównawczy – 2 os.
  4. renta chorobowa – 6 os.
  5. renta + zas. rodzinny – 1 os. dorosła + 1 dziecko
  6. zas. rodzinny – 2 os. dorosłe + 3 dzieci
  7. bez dochodu – 6 os.

Oprócz tego dwie osoby podjęły naukę, jeden w Technikum Drzewnym w systemie zaocznym i jednocześnie pracuje, a drugi mężczyzna rozpoczął studia na wydziale prawa na Uniwersytecie Poznańskim.

Nadmienić należy, że 3 mężczyzn pracuje jako wolontariusze na rzecz Towarzystwa Brata Alberta pomagając przy pozyskiwaniu, transporcie żywności i wszelkich pracach porządkowych, załadunku i rozładunku mebli oraz biorą udział w co miesięcznych zbiórkach odzieży i drobnego sprzętu przeprowadzonych przez Towarzystwo na osiedlu Jeziorny.

Osoby, które nie posiadają żadnego dochodu w myśl regulaminu Hostelu zobowiązane są do prac wskazanych przez administratora.

—————————————