Zakończenie wakacji w świetlicy socjoterapeutycznej – Centrum edukacji sportu i kultury,, Iskra”

Sprawozdanie z zajęć w okresie wakacji w świetlicy socjoterapeutycznej – Centrum edukacji sportu i kultury,, Iskra” w Psarskiem.

 

Zajęcia w świetlicy w okresie wakacji odbywały się 4 razy w tygodniu. Zajęcia realizowane były od 23.07.2012 do 31.08. 2012r.  Brało w nich udział 25 dzieci.

Zajęcia odbywały się pod hasłem ,, SPOTKANIA Z NIEBIESKIM SMOKIEM”. Dzieci podczas zajęć miały okazje zapoznać się z cechami istot żywych, z różnicami i podobieństwami między zwierzętami. Poznały także jakie występują rośliny, zapoznały się z ich budową, właściwościami, a także zagrożeniami związanymi z niektórymi z nich. Dzieci same zasadziły roślinki, podlewały, pielęgnowały je. Kolejnym punktem programu było zapoznanie się z zasadami zdrowego trybu życia. Dowiedziały się również dlaczego należy dbać o czystość środowiska i w jaki sposób można wykorzystać odpady. Nauczyły się jak segregować śmieci.

Uczestnicy poznali w ramach programu właściwości magnesu, odkrywali tajemnice elektryczności, zjawisko światła i cienia. Przeprowadzone zostały różne doświadczenia, które miały na celu zrozumienie tematu a także dobrą zabawę.

Przeprowadzane zostały  również zajęcia kulinarne. Dzieci uczyły się piec ciasteczka, robiły sałatki, kanapki. Po wykonanej pracy dzieci ze smakiem konsumowały wykonane przez siebie posiłki.

Codziennie odbywały się zajęcia sportowo- rekreacyjne. Dzieci grały w siatkówkę, piłkę nożną, bulle. Dziewczynki bawiły się na skakankach, hula- hop. Organizowane były gry rywalizacyjne między uczestnikami. W ramach zajęć uczestnicy uczyli się również tańczyć.

Każdego dnia odbywały się także zajęcia plastyczne. Dzieci malowały prace związane z danym tematem zajęć. Uczyły się również malować na szkle, wykonywali figury zrobione z masy solnej.

W trakcie zajęć przeprowadzane były także warsztaty na integracje i komunikacje.

Zorganizowana została wycieczka do stadniny koni w ,, Racocie”. W programie było zwiedzanie Pałacu, powozowni, przejażdżka bryczką. Zorganizowane były również tam zajęcia sportowo- rekreacyjne: gra w ,,dwa ognie” , zabawy z piłką, przeciąganie liny.  Na zakończenie było ognisko przy którym dzieci piekły kiełbaski.

W dniu 03.09.2012 zorganizowane zostało spotkanie ,,piknik rodzinny” podsumowujący wakacje letnie, na którym została przedstawiona i omówiona  prezentacja z realizowanych zajęć w okresie wakacji na świetlicy jak i również z wyjazdu na turnus rehabilitacyjny do Białowieży. Na owe spotkanie zaproszeni zostali sponsorzy, którzy otrzymali drobne upominki zrobione przez dzieci. Dzieci zaprezentowały przygotowane wcześniej tańce. Zorganizowany został także poczęstunek. Mamy upiekły ciasta, zostały przygotowane również inne potrawy jak pieczone ziemniaki, smalec, ogórki, sałatki. Na zakończenie odbyło się ognisko, przy którym uczestnicy piekli kiełbaski. Zorganizowane były także zajęcia sportowe.

Reasumując dzieci uczestniczące podczas wakacji były bardzo zróżnicowane wiekiem od 4- 23 roku życia. Zajęcia prowadzili: kierownik świetlicy, stażystka, codziennie ok. 5 wolontariuszy. Jest to zbyt mała kadra na prowadzenie zajęć świetlicowych dla tak różnorodnej grupy. Dzięki wsparciu sponsorów dzieci mogły otrzymywać codzienny posiłek. Niestety z przykrością musimy to napisać, że prowadzenie zajęć podczas wakacji w naszej świetlicy z uwagi na różnorodność grupy wymaga zwiększenia nakładów finansowych.

 

Sprawozdanie sporządziła:

Maria Stefaniak

image_pdfPobierz PDF

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.