SPOTKANIE W HOSTELU

W sobotni wieczór 5 września 2015r. odbyło się kolejne spotkanie w Nochowie w Hostelu
z Panem prof. dr hab. Stanisławem Kowalikiem z Uniwersytetu Poznańskiego AWF, studentami psychologii z Uniwersytetu Wrocławskiego, Opiekunem Hostelu, mieszkańcami Hostelu oraz z pracownikiem socjalnym Fundacji. Celem spotkania były rozmowy na temat bezdomności, jakie są przyczyny i co jest najbardziej doskwierające w tej sytuacji kryzysowej. Spotkanie zostało poprowadzone przez Pana prof. dr hab. Kowalika ale także przez studentów psychologii. Wywiad przeprowadzany z bezdomnymi był zogniskowanym wywiadem grupowym (tzw. focus group interview). Każda osoba mogła swobodnie się wypowiedzieć. Całość spotkania była nagrywana na dyktafon o czym poinformował Pan prof. dr hab. S. Kowalik w celu uchwycenia wszystkich wypowiedzi. Studenci psychologii chętnie współpracowali z bezdomnymi i zadawali pytania bezdomnym. Kolejnym etapem było też przeprowadzenie ankiet z Panami, które miały na celu przedstawić sytuację Panów w możliwie najdokładniejszy sposób. Studenci bardzo uważnie przysłuchiwali się wypowiedziom Panów. Mieszkańcy Hostelu chętnie uczestniczyli w zebraniu i aktywnie odpowiadali na pytania. Widoczna była otwartość i brak skrępowania. Panowie zostali podzieleni na dwie grupy z którymi odbywały się rozmowy.
Pan prof. dr hab. w podsumowaniu powiedział, że przeanalizuje wszystkie wypowiedzi, współczuł osobom chorym (wielu Panów opowiadało o problemach zdrowotnych), zwrócił uwagę, że przydzielenie mieszkań dla osób bezdomnych powinno być dokładnie przemyślane pod wieloma względami np. lokalizacji a także społeczeństwa współistniejącego- tak aby „nie organizować getta.” Po wysłuchaniu różnych wypowiedzi i historii Panów,  padło bardzo trafne stwierdzenie: „bezdomny – to człowiek, który nie zawsze jest sam winny swojej sytuacji.”
Jako pracownik socjalny ciągle szukam przyczyn bezdomności: dlaczego nie wychodzą z bezdomności, dlaczego się nie uniezależniają i dlaczego nie urządzają sobie nowego życia.
Zarówno Pan prof. dr hab. S. Kowalik jak też studenci poświęcili swój czas wolny po to aby przyjrzeć się życiu bezdomnych i pomóc w skuteczniejszym wychodzeniu z bezdomności. Serdecznie dziękujemy Panu prof. dr hab. S. Kowalikowi i studentom psychologii z Wrocławia mamy nadzieję na kolejne spotkania. Dziękujemy i życzymy Błogosławieństwa i wielu Łask Bożych.