Poznańska Barka w Śremie

Dnia 29 luty 2016r. w biurze Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem na ul. Mickiewicza, odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie utworzenia i funkcjonowania Centrum Integracji Społecznej (CIS). W spotkaniu wzięli udział: goście – przedstawiciele Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka,” pracownicy Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem, kobiety mieszkające w Domu dla Bezdomnych Kobiet i panowie z Hostelu dla bezdomnych w Nochowie.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, Pani Dagmara opowiedziała o początkach „Barki” i historii jej powstania: Pani Barbara Sadowska z mężem w 1989r. założyli Fundację, początkowo źródłem utrzymania była działalność związana z pieczarkarnią i zbiorem porzeczek… Obecnie działalność obejmuje zarówno Polskę jak i zagranicę. Dużą rolę odgrywają liderzy, czyli osoby, które doświadczyły bezdomności i przezwyciężyły ten problem, pomagają oni osobom bezdomnym. Głos zabrał także pan Janusz, lider Barki, który doświadczył alkoholizmu, bezdomności i podzielił się swoimi przeżyciami ze zgromadzonymi na spotkaniu osobami. Pan Janusz jest żywym przykładem, że z pomocą osób życzliwych można przezwyciężyć wszystkie kłopoty i trudności a następnie pozyskać wiedzę jak nieść pomoc innym osobom bezdomnym. Człowiek, który wyszedł z bezdomności z jednej strony ma łatwość komunikacji z osobami potrzebującymi a z drugiej strony jest narażony na nieżyczliwość i pokusy osób uzależnionych.
Na zakończenie spotkania zostało zadane pytanie: czy warto i co można uzyskać biorąc udział w CIS? Goście udzielili odpowiedzi, że jest to szansa na pracę, pozyskanie doświadczenia zawodowego oraz możliwość wiary we własne siły. Można powiedzieć, że CIS jest jedną z metod wspomagających wychodzenie z bezdomności.