NOCHOWO

______________________________________________________________________________

W Hostelu dla bezdomnych w Nochowie od dłuższego czasu trwały intensywne przygotowania do Świąt Wielkanocnych. W Wielką Sobotę do Hostelu przyjechał ksiądz w celu poświęcenia potraw na Śniadanie Wielkanocne. Święconkę przygotowali mieszkańcy Hostelu pod okiem Opiekunów. Jedzenie na Śniadanie Wielkanocne zafundował Pan Tomasz Kocemba, który uczestniczył
w Śniadaniu z Panami w Świąteczną Niedzielę. Pan Tomasz złożył życzenia dla wszystkich obecnych, całe śniadanie przebiegło w miłej atmosferze.

Składamy serdecznie podziękowania dla Pana Tomasza Kocemba od mieszkańców Hostelu oraz całego Zarządu Fundacji za okazaną dobroć i serce przepełnione miłością dla potrzebujących. Życzymy otrzymania potrzebnych łask, Błogosławieństwa Bożego od Zmartwychwstałego Jezusa, sukcesów i powodzenia w życiu codziennym.

______________________________________________________________________________

W piątek dnia 18 marca 2016r. o godz. 12stej odbyły się warsztaty kulinarne w Hostelu
w Nochowie, poprowadzone przez parę dietetyków z Poznańskiego Banku Żywności Unijnej. Wyżej wymienione spotkanie miało na celu przedstawienie zasad zdrowego żywienia oraz zaprezentowanie jak wykorzystać żywność unijną poprzez przykłady inspiracji kulinarnych. Państwo dietetycy przywieźli Żywność Unijną z Banku z Poznania i pokazali jak z tych produktów można ugotować tanie i smaczne jedzenie. Uczestnikami warsztatów byli mieszkańcy Hostelu
w Nochowie pod okiem Opiekunów Hostelu i koordynatora osób bezdomnych i pracownika socjalnego. Spotkanie składało się z części wykładowej i warsztatów. Część wykładowa obejmowała piramidę żywieniową, zasady zdrowego odżywiania, sposoby jak nie marnować jedzenia i jak przechowywać żywność itp. Pod okiem dietetyków ugotowane zostały kluseczki z ryżu, kotlety z kaszy, koktajl bananowy oraz na deser słodkie kuleczki z płatków owianych.

Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, degustacja zachwyciła podniebienia smakoszy. Na zakończenie rozdane zostały upominki dla uczestników warsztatów w postaci poradnika zdrowego żywienia.

______________________________________________________________________________

W Hostelu dla bezdomnych w Nochowie odbyło się pierwsze spotkanie o charakterze edukacyjnym otwierające cykl spotkań z Funkcjonariuszami Policji, którzy gościli w Hostelu
w czwartkowy wieczór. Spotkanie poprowadzili Pani Ewa Kasińska i Pan Krzysztof Tomaszewski z KPP Śrem. Tematem czwartkowego spotkania było bezpieczeństwo na drodze pieszych. W spotkaniu uczestniczyli także pracownik socjalny Fundacji, która powitała wszystkich zebranych oraz mieszkańcy Hostelu na czele z Opiekunami. Panowie aktywnie się udzielali, także zadawali pytania. Wszyscy uczestnicy otrzymali od gości odblaskowe opaski na rękę i nogę i zostali przekonani ważnymi argumentami, że warto nosić odblaski wieczorem i jakie przynosi to korzyści. Podsumowując, najważniejsze przesłanie i argument- czy jest coś ważniejszego od bezpieczeństwa człowieka i ochrony jego życia?

______________________________________________________________________________

Kolęda – to słowo wieloznaczne, z jednej strony oznacza pieśń związaną z Narodzinami Jezusa a z drugiej- po prostu wizytę duszpasterską, czyli odwiedziny księdza w domu swoich parafian. Przygotowania do odwiedzin duszpasterskich trwały już od rana w Hostelu w Nochowie. Pod okiem Opiekuna i Pracownika socjalnego Fundacji, mieszkańcy Hostelu- wyprasowali obrusy, ustawili stół oraz przygotowali potrzebne dewocjonalia. Kolęda odbyła się ostatniego dnia roku- czyli w Sylwestra (31 grudnia) w atmosferze skupienia i wzajemnego szacunku. Ksiądz porozmawiał z obecnymi Panami, odmówił modlitwę, pobłogosławił mieszkańców i Hostel.

______________________________________________________________________________

Panowie z Hostelu w Nochowie, otrzymują różne produkty z Banku Żywności z Fundacji. Dania gotowe łatwo odgrzać i podać do jedzenia, jednakże wśród produktów znalazły się także puszki z marchewką i groszkiem, na które najlepiej mieć pomysł, jak je smacznie podać. Mieszkańcy Hostelu w Nochowie, z inicjatywy pracownika socjalnego Fundacji i pod okiem Opiekuna, przygotowali sałatkę jarzynową- noworoczną. W przygotowanie sałatki Panowie bardzo chętnie się zaangażowali, pokroili warzywa, doprawili, przyprawami i wymieszali wszystkie składniki. Cała praca w kuchni przebiegała w ciepłej atmosferze. Sałatka po doprawieniu przyprawami, została przełożona w ładne półmiski i schowana do schłodzenia.

Czas wspólnie spędzony w kuchni był miły i przyjemny, ale też dawał pomysł jak przygotować samemu-łatwe, proste, smaczne i tanie jedzenie.

______________________________________________________________________________

Wigilia – to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, to magiczny czas kończący adwent. Tradycyjnie, w każdym domu, gdy pojawia się na niebie pierwsza gwiazdka, rodziny łamią się opłatkiem i zasiadają do wspólnego stołu. Hostel w Nochowie jest dla jego mieszkańców domem o który dbają i się troszczą.

W Hostelu w Nochowie, we wigilię, także odbyła się wspólna wieczerza, do której trwały intensywne przygotowania, polegające m. in. na wysprzątaniu i ozdobieniu Hostelu. Krzątanina mająca na celu przygotowania do Świąt, trwała dłuższy czas i angażowała wszystkich Panów do wspólnych przygotowań. Od samego rana, pod okiem Opiekunów, mieszkańcy Hostelu ustawiali krzesła i stoły- na których nie zabrakło pięknych stroików. Białe obrusy rozjaśniały całe pomieszczenie, a na nich rozłożono talerze. Panowie chętnie angażowali się w pomoc, donosili potrawy do stołu itp. Opłatek zgodnie z tradycję, leżał na talerzyku z siankiem, nie zabrakło też dodatkowego nakrycia na stole dla gościa. W wydawaniu potraw i pomagała także Pani Wolontariuszka i pracownik socjalny Fundacji.

Spotkanie wigilijne rozpoczął Pan Prezes Fundacji- pięknym słowem wstępu, które wprowadziło wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. Została zaśpiewana wspólnie kolęda – cały Hostel przepełniła radosna atmosfera Świąt. Następnie odbyło się dzielenie opłatkiem i życzenia oraz w rodzinnej atmosferze wszyscy zasiedli do wspólnego stołu, na którym nie zabrakło tradycyjnych potraw. Cała uroczystość przebiegła w miłej i uroczystej atmosferze.

______________________________________________________________________________

Czas wolny, można spędzać na wiele sposobów, gdy świeci słońce można posiedzieć na świeżym powietrzu, podziwiać ogród (który jest dziełem mieszkańców Hostelu), udzielać się wolontarystycznie, pograć w grę np. badminton lub gdy jest chłodny i pochmurny dzień można spędzać ciekawie czas przy komputerze w Hostelu w Nochowie. Panowie mogą też odpocząć w „kąciku relaksu”- dla każdego coś miłego.
W obecnych czasach trudno jest sobie wyobrazić życie bez telefonu komórkowego czy komputera. Ciekawym i bardzo rozwojowym zajęciem jest nauka o komputerze- najbardziej podstawowych jego funkcji, jak też możliwość oglądania filmu, wiadomości z kraju i świata czy słuchania piosenek. Nad rozwojem podstawowych umiejętności komputerowych czuwa Opiekun Hostelu- Pan Marek, który jest bardzo cierpliwy i chętnie służy pomocą Panom przebywającym w Hostelu. Wyjaśnia i tłumaczy w jaki sposób można korzystać z komputera, żeby pozyskana wiedza przynosiła wiele pożytku i satysfakcji. Korzystanie z komputera ma wady jak i zalety.
Do dobroczynnych cech komputera należy m. in.: kontakt ze światem i dostęp do dużej ilości informacji -przez Internet. Należy podkreślić, że komputer jest formą  rozrywki ale też można poprawić z czasem swoje umiejętności informatyczne a także rozwijać wiedzę z różnych dziedzin.
Mówiąc o wadach można wymienić uzależnienie, jeśli ktoś nie potrafi zachować rozsądku czasowego. Korzystanie ze stron internetowych, obrazujących agresję prowadzi do zachowań agresywnych międzyludzkich. Zbyt długie siedzenie przed komputerem psuje wzrok. Nie wszystkie informacje w Internecie są prawdziwe, należy mieć tego świadomość.

______________________________________________________________________________

W sobotni wieczór 5 września 2015r. odbyło się kolejne spotkanie w Nochowie w Hostelu
z Panem prof. dr hab. Stanisławem Kowalikiem z Uniwersytetu Poznańskiego AWF, studentami psychologii z Uniwersytetu Wrocławskiego, Opiekunem Hostelu, mieszkańcami Hostelu oraz z pracownikiem socjalnym Fundacji. Celem spotkania były rozmowy na temat bezdomności, jakie są przyczyny i co jest najbardziej doskwierające w tej sytuacji kryzysowej. Spotkanie zostało poprowadzone przez Pana prof. dr hab. Kowalika ale także przez studentów psychologii. Wywiad przeprowadzany z bezdomnymi był zogniskowanym wywiadem grupowym (tzw. focus group interview). Każda osoba mogła swobodnie się wypowiedzieć. Całość spotkania była nagrywana na dyktafon o czym poinformował Pan prof. dr hab. S. Kowalik w celu uchwycenia wszystkich wypowiedzi. Studenci psychologii chętnie współpracowali z bezdomnymi i zadawali pytania bezdomnym. Kolejnym etapem było też przeprowadzenie ankiet z Panami, które miały na celu przedstawić sytuację Panów w możliwie najdokładniejszy sposób. Studenci bardzo uważnie przysłuchiwali się wypowiedziom Panów. Mieszkańcy Hostelu chętnie uczestniczyli w zebraniu i aktywnie odpowiadali na pytania. Widoczna była otwartość i brak skrępowania. Panowie zostali podzieleni na dwie grupy z którymi odbywały się rozmowy.
Pan prof. dr hab. w podsumowaniu powiedział, że przeanalizuje wszystkie wypowiedzi, współczuł osobom chorym (wielu Panów opowiadało o problemach zdrowotnych), zwrócił uwagę, że przydzielenie mieszkań dla osób bezdomnych powinno być dokładnie przemyślane pod wieloma względami np. lokalizacji a także społeczeństwa współistniejącego- tak aby „nie organizować getta.” Po wysłuchaniu różnych wypowiedzi i historii Panów, padło bardzo trafne stwierdzenie: „bezdomny – to człowiek, który nie zawsze jest sam winny swojej sytuacji.”
Jako pracownik socjalny ciągle szukam przyczyn bezdomności: dlaczego nie wychodzą z bezdomności, dlaczego się nie uniezależniają i dlaczego nie urządzają sobie nowego życia.
Zarówno Pan prof. dr hab. S. Kowalik jak też studenci poświęcili swój czas wolny po to aby przyjrzeć się życiu bezdomnych i pomóc w skuteczniejszym wychodzeniu z bezdomności. Serdecznie dziękujemy Panu prof. dr hab. S. Kowalikowi i studentom psychologii z Wrocławia mamy nadzieję na kolejne spotkania. Dziękujemy i życzymy Błogosławieństwa i wielu Łask Bożych.

______________________________________________________________________________

Panowie z Hostelu w Nochowie pomalowali Hostel na kolor zielony, który jest powszechnie uważany za barwę przynoszącą nadzieję. Pan Marek B. i Pan Piotr K., którzy są mieszkańcami Hostelu bardzo zaangażowali się w prace związane z malowaniem, sami zorganizowali rusztowanie i zabrali się do pracy z pomocą pozostałych Panów. Ostatnio pomalowane zostały szczyty Hostelu, widoczne było duże zaangażowanie Panów. Prace remontowe nie tylko są ciekawym zajęciem, przyczyniają się do wypełnienia czasu wolnego, są też edukacyjne dla wielu mieszkańców ale co najważniejsze uczą pracy w zespole. „Zielony domek” zewnętrznie wygląda ładnie patrząc od strony ulicy i szosy głównej. Brawo Panowie!- spisaliście się na medal dbając o swoje miejsce zamieszkania.

______________________________________________________________________________

Porządkowanie grobu przez mieszkańca Hostelu w Nochowie – cel dobroczynny – właściciel udostępni nieodpłatnie pomieszczenia na terapię zajęciową.

______________________________________________________________________________

„Gra w Kosza” w Hostelu w Nochowie
Każdy zainteresowany może wejść na stronę Fundacji i zobaczyć co się dzieje w Domu dla Bezdomnych Kobiet w Śremie oraz w Hostelu w Nochowie. Widząc jak wiele się dzieje w Hostelu, że Panowie wspólnie spędzają czas na pracy w ramach terapii i w ogrodzie oraz na wspólnych grach, znalazł się darczyńca, który postanowił podarować zestaw do gry w koszykówkę. Panowie w Hostelu w Nochowie otrzymali zafundowany przez sponsora nowy zestaw do gry w koszykówkę składający się z metalowej obręczy, siatki, piłki oraz pompki. Dnia 3 sierpnia 2015r. zestaw został przekazany przez pracownika socjalnego- Panią Agnieszkę na ręce Opiekuna Hostelu Pana Marka.
Sponsorowi bardzo dziękujemy i życzymy: Błogosławieństwa i Wielu Łask Bożych.

______________________________________________________________________________

Każdy człowiek potrzebuje w swoim życiu „oazy spokoju,” miejsca, gdzie można się zrelaksować i spędzić czas w miłym towarzystwie. W Hostelu w Nochowie powstał „kącik relaksu,” w którym każdy z Panów może poczytać książkę, zagrać w warcaby lub po prostu zwyczajnie posiedzieć przy herbacie. Panowie w ramach terapii zajęciowej zagospodarowali
w przytulny sposób pomieszczenie. Kanapy, narożnik oraz ława wypełniają pokój a nakrycia – narzuty dodają domowego nastroju, dopełnieniem i miłym akcentem są kwiaty w wazonie.

 

______________________________________________________________________________

Panowie z Hostelu w Nochowie dbają o ogród. W ogrodzie rosną drzewka oraz stoją pomalowane na kamieniu biedronki, słychać śpiew ptaków i to wszystko razem komponuje się, dając ładny wizerunek. Efektem pracy, w którą włożone jest serce, są pięknie kwitnące kwiaty- prawdziwa, żywa ozdoba Hostelu.

______________________________________________________________________________

Śmierć jest wpisana w życie człowieka: „Ani wielki, ani mały nie uniknie śmierci”- Horacy. Pamięć o ludziach którzy odeszli pozostaje w sercach przez długie lata. Panowie mieszkający w Hostelu w Nochowie dbają systematycznie o grobowiec. Prace przebiegały z dużym zapałem i zaangażowaniem. Kwiatki zostały podlane, teren ładnie wygrabiony, znicze umyte i zaświecone wkłady. Uwieńczeniem prac porządkowych i estetycznych było położenie zielonej gałązki świerku oraz modlitwa za zmarłych.

______________________________________________________________________________

Mieszkańcy Hostelu w ramach terapii chętnie uczestniczą w nieodpłatnej pracy. Praca polega na działaniach remontowych jak malowanie, klejenie krzeseł, skręcanie szaf itd. Ostatnio odmalowana została świetlica, kuchnia i pokój na ul. Dutkiewicza w Domu dla Bezdomnych Kobiet. Panowie z Hostelu udzielają się w nim, wykonując prace remontowe. Jest to miły i szczery gest oraz duży krok w dobrą stronę tzn. wychodzenia z bezdomności. Najbardziej cieszy, gdy praca, którą człowiek wykonuje – przynosi mu satysfakcję. Każda osoba znajduje zajęcie dla siebie w zależności od predyspozycji i zainteresowań.
Podążając za myślą Hezjoda: „NIE PRACA JEST HAŃBĄ, ALE PRÓŻNIACTWO.”

______________________________________________________________________________

W Hostelu w Nochowie czas płynie pracowicie (prace remontowe, dbanie o ogród itd.) ale też jest wesoło i miło. Istnieje wiele sposobów relaksowania się i spędzania wolnego czasu. Pogoda odgrywa ważną rolę w organizacji czasu, gdy świeci słońce i pachnie wiosenno-letnim powietrzem prawdziwą przyjemność sprawia rozrywka na świeżym powietrzu. Panowie w wolnym czasie korzystają z dostępnych rozrywek w myśl hasła: „sport to zdrowie”- przez zabawę do wspólnej integracji i aktywizacji. Często popołudniami i wieczorami Panowie przebywający w Hostelu spędzają czas np. grając w gry m. in. w lotki badminton.

______________________________________________________________________________

W dalszym ciągu trwają prace związane z odświeżeniem elewacji Hostelu w Nochowie, piękna aura sprzyja mieszkańcom Hostelu w pracy.

______________________________________________________________________________

Malowanie budynku w Nochowie. Wykonywane w ramach terapii zajęciowej przez mieszkańcy Domu w Nochowie.

______________________________________________________________________________

Mieszkańcy Hostelu sami wykonują prace remontowe, prace polegają na przygotowaniu do malowania a następnie odmalowaniu budynku. Widać duże zaangażowanie i chęć pracy, działania zapewniają zajęcie ale też przynoszą pożyteczny efekt. Jest to praca w ramach terapii. Podążając za myślą Wergiliusza: „praca wytrwała zwycięża wszystko.”

______________________________________________________________________________

Wyniki pracy mieszkańców Nochowa, którzy razem upiększają teren w ramach terapii zajęciowej.

______________________________________________________________________________

Z inicjatywy mieszkańca Hostelu pana Biegańskiego posadzono drzewka wokół domu, tym samym upiększyli teren.

______________________________________________________________________________

Dobroczynne Porządkowanie grobu przez mieszkańca Hostelu w Nochowie spowodowało, że opiekunowie grobu udostępnią nieodpłatnie pomieszczenia na terapie zajęciową.

______________________________________________________________________________

 

Tegoroczne święta Wielkanocne mieszkańcy hostelu rozpoczęli wspólnym świątecznym śniadaniem, które to zostało przygotowane przez nich samych, a odbyło się dzięki wsparciu pana Tomasza Kocemba i Fundacji. Serdecznie dziękujemy sponsorom za ufundowanie potraw na święta dla naszych podopiecznych.

______________________________________________________________________________

Wspólnie z przedstawicielami i wolontariuszami Fundacji, po zmówionej modlitwie oraz złożeniu życzeń w wigilijny wieczór do wieczerzy zasiedli mieszkańcy Hostelu w Nochowie. W przygotowaniach brali udział nie tylko sami mieszkańcy, ale również Pan Zygmunt Bianek oraz wolontariusze . Do późnych godzin na terenie Hostelu rozbrzmiewały melodie kolęd.
Wszystkim zaangażowanym w organizację serdecznie dziękujemy.

______________________________________________________________________________

W dniu 20.12.2014r. zostały zakończone prace remontowe w Hostelu w Nochowie. Dzięki darczyńcy firmie BASF dział chemia budowlana i przekazanej farbie udało się odświeżyć na święta Bożego Narodzenia. Mieszkańcy z wielkim zaangażowaniem wykonali wszelkie prace związane z przygotowaniem gruntu, malowaniem, sprzątaniem pomieszczeń – kuchni, korytarzy, pokoi, toalety oraz świetlicy.

Dziękujemy firmie BASF za ofiarowaną farbę oraz mieszkańcom za zapał i zaangażowanie.

 

______________________________________________________________________________

;

W dniu 18.09.2014 odbyła się Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, w której uczestniczyli mieszkańcy DPS Psarskie, podopieczni oraz wolontariusze Fundacji. Mieszkańcy Hostelu w Nochowie z zaangażowanie pomagali osobom niepełnosprawnym w aktywnym udziale pielgrzymki. Największą pomoc potrzebowały osoby na wózkach inwalidzkich. Udział w pielgrzymce był również wspaniałą formą integracji społecznej jak i wzbogacenia duchowego. Wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej w Bazylice, wspólnie zwiedzali kaplice i pomniki , nie zabrakło przy tym wspólnych modlitw oraz pieśni. Późnym popołudniem, przepełnieni radością choć trochę zmęczeni mieszkańcy wróci do Nochowa.

______________________________________________________________________________

Nic tak nie łączy naszych mieszkańców jak wspólne przeżywanie Świąt.

image_pdf

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.